Preparacja skamieniałości «
        

Preparacja skamieniałości a zwłaszcza mikroskamieniałości wymaga dużej cierpliwości oraz wykorzystania wielu metod w celu uzyskania zadowalających efektów.

Podstawowe techniki preparacji pozwalają na uzyskanie dobrych efektów nawet w domu bez specjalistycznego sprzętu lecz wymagają wprawy i cierpliwości. Czasami proste metody nie wystarczą i można niechcący zniszczyć okaz bezpowrotnie.

W celu uzyskania wyższej jakości preparacji należy wspomagać się bardziej zaawansowanymi techikami, których użycie w domu może być kosztowne, trudne lub wręcz niebezpieczne podczas korzystania z odczynników chemicznych.

Od lat preparuję skamieniałości metodami mechanicznymi, zarówno ręcznie jak i przy użyciu różnych narzędzi elektrycznych (w tym ultradźwiękowych) oraz metodami chemicznymi (maceracja, trawienie, rozluźnianie osadów).

Podczas preparacji mniejszych okazów cały proces odbywa się pod okiem mikroskopów co pozwala na dopracowanie detali i zapobiega uszkodzeniu drobnych struktur.

Dla osób pragnących zgłębić metody preparacji i samodzielnie rozpocząć przygodę z paleontologią jak również dla bardziej zaawansowanych hobbystów, chętnie służę pomocą w zdobyciu odpowiedniego sprzętu. 

Przedstawiam przykładowy film przedstawiający możliwość preparacji i pozyskiwania delikatnych okazów samodzielnie.

 Maceracja skał i preparacja ultradźwiękami        
        
        Jarosław Musialik © 2015 entro24.com